REKOMENDACIJOS MOPSŲ VEISIMUI
Veisimas yra iš dalies menas, iš dalies mokslas. Bet kuriuo atveju, tai didžiulė atsakomybė. Tai įdomu, bet sudėtinga. Grynaveislių šunų veisimas brangiai kainuoja, reikalauja daug laiko, o kartasi suteikia skaudžių išgyvenimų. Jei nusprendėte tuo užsiimti, jūsų tikslas turėtų būti veisti kuo geresnius veislės atstovus, o ne didinti šunų skaičių.
Veisimas turėtų prasidėti nuo žinių įgijimo. Atsakingas veisėjas turėtų skirti kuo daugiau laiko mokymuisi apie veislę, šunų sveikatą, auklėjimą, taisykles. Veislės standartas turėtų būti kiekvieno veisėjo “biblija”. LKD priklauso FCI organizacijai, todėl reikia vadovautis FCI, o ne kitų kinologų organizacijų patvirtintais veislių standartais. Dalyvaukite šunų parodose, analizuokite patikusių šunų kilmės dokumentus, bendraukite su patyrusiais veisėjais.
BAZINIAI ŠUNŲ VEISIMO REIKALAVIMAI:
- LŠVK užregistruoto ir Lietuvoje veisiamo šuns savininkas turi būti LKD klubo narys.
- Pirmo šuniavimosi metu kalė negali būti vyresnė nei 7 metų.
- Kitą kartą kalę galima kergti po šuniukų gimimo praėjus mažiausiai 8 mėnesiams.
- Veisiant neleidžiamos kombinacijos „tėvai-vaikai”, „broliai-seserys”, „sibsas-sibsas”.
- Veisti galima kalę, įvertintą dviejų skirtingų teisėjų dviejose parodose. Įvertinimai turi būti ne mažesni, negu „labai gerai”.
- Veisti galima šunį, įvertintą dviejų skirtingų teisėjų dviejose parodose. Įvertinimai turi būti ne mažesni, negu „puikiai”.
- Veisimui tinka jaunimo, pereinamojoje, atvirojoje, darbinėje, čempionų ar veteranų klasėse gauti įvertinimai.
- Veisti šunis/kales, jaunesnius nei 2 metų, galima su jaunimo klasėje gautais įvertinimais. Jeigu šuo ar kalė veisiami vyresni nei 2 metų, vienas iš įvertinimų turi būti gautas pereinamojoje, atvirojoje, darbinėje, čempionų ar veteranų klasėse (galioja šunims, gimusiems po 2014 m. sausio 1d.).
- Jeigu veisimui naudojamas užsienio šalyje registruotas šuo, jis turi turėti FCI pripažįstamą kilmės liudijimą ir turi turėti mažiausiai du įvertinimus „puikiai“, gautus FCI pripažįstamoje parodoje arba savo šalies kinologų organizacijos leidimą veisti.
- Veisėjas gali veisti tik geros sveikatos būklės ir kondicijos šunis bei kales.
- Nestabilios psichikos, iš prigimties kurti arba akli, turintieji esminių dantų bei žandikaulių defektų, epileptikai, kriptorchai, turintieji monorchizmo, albinizmo, nestandartinės spalvos požymių šunys neveisiami.
SPECIFINIAI REIKALAVIMAI:
- Mopsų kales leidžiama kergti nuo 18 mėnesių amžiaus, patinus nuo 14 mėn amžiaus. Kalės gali būti veisiamos iki 8 metų, šunims maksimalus veisimo amžius neribojamas.
- Veisiamiems šunims ir kalėms turi būti atliktas kelio sąnario išnirimo (patella) tyrimas. PL tyrimas atliekamas nuo 14 mėn amžiaus. PL suma </= 2 – kergiamų kalės ir šuns PL laipsnių suma neturi viršyti 2. PL suma skaičiuojama sudedant poros didžiausius vienos galūnės patella laipsnius (pvz. 0/0+1/2=2, 1/0+1/1=2, 1/0+2/2=3). Jei patinus leidžiama kergti nuo 12 mėn. amžiaus, jiems tyrimus atlikti galima anksčiau, bet patinui sulaukus 14 mėn. amžiaus PL tyrimai jam turi būti perdaryti (galioja šunims gimusiems nuo 2013 m. balandžio mėn. 1 d.).
- Veisiamiems šunims ir kalėms turi būti atliktas akių tyrimas – Progresuojanti tinklainės atrofija (PRA)*. Akių tyrimai daromi ne jaunesniems nei vienerių metų šunims ir kalėms. Tyrimas atliekamas vieną kartą gyvenime. Jei diagnozuojama PRA – veisti negalima.
- Nuo 2018-01-01 visiems kergiamiems LKD klubų narių šunims (patinams ir kalėms) turi būti atliktas genetinio profilio (DNR) tyrimas.
- Rekomenduojama atsižvelgti į veterinarijos gydytojo rekomendacijas dėl kitų akių tyrimo rezultatų ir nekergti tarpusavyje tą pačią ligą turinčių šunų. LKD pateikia tokias rekomendacijas veisiamiems mopsams:
Veislė | Patologija | Rekomendacijos veisimui |
Mopsas | Progresuojanti tinklainės atrofija (PRA)* | Negalima veisti. Negalima veisti tėvų, rekomenduojama neveisti brolių ir seserų |
Paveldima katarakta | Negalima veisti |
*Ligos pavadinimo santrumpa anglų kalba.
- LKD šunų veisimo nuostatai
- LKD šunų veisimo nuostatų priedai
- LKD šunų veisimo rekomendacijos
- Mopsų veislės standartas
- Mopso spalva
MOPSO AUSŲ FORMAVIMAS
Poreikis formuoti mopso ausytes atsiranda, kada pradėjus keistis pieniniams dantukams “lūžta” mopso ausytės kremzlė. Paveikslėlyje matyti, kad mopso kairėje ausytės yra “rožytės” formos, o mopso dešinėje – “sagutės”. Abi formos yra galimos, bet labiau pageidautina yra “sagutės” forma. Žemiau pateikiamas aprašymas, kaip teisingai suformuoti mopso ausytes “sagutės” formai išlaikyti.
- 1 pav.
- 2 pav.
- 3 pav.
- 4 pav.
- 5 pav.
- 6 pav.
- 7 pav.
- 8 pav.
- 9 pav.
- 10 pav.
- 11 pav.
Jums reikės: dviejų 7cm ilgio pleistro juostelių. Rinkitės rutulinį pleistrą 1cm pločio. (1 pav.)
1 žingsnis: suformuokite ausytę į teisingą padėtį ir suimkite abu ausytės kraštus. (2 pav.)
2 žingsnis: Fiksuokite ausytę pleistru, pradėkite nuo vidinės ausies pusės. (3 pav.)
3 žingsnis: Vienas pleistro galas turi užeiti ant kito, taip pleistras laikysis ilgiau. Neužveržkite per stipriai! (4 pav.)
Užfiksuota ausytė turi atrodyti taip iš šono.. (5 pav.)
..taip iš priekio. (6 pav.)
Su kita ausyte kartojame 1 žingsnį.(7pav.)
Kartojame 2 žingsnį.(8 pav.)
Kartojame 3 žingsnį. (9 pav.)
Rezultatas turi gautis toks. (10 pav.)
Baigta! Labai svarbu stebėti suformuotas ausytes, kad neatsirastų paraudimų ar žaizdelių. Taip suformuotas laikome savaitę-dvi arba kol nukris pleistras. Padarę pertrauką, vėl kartojame procedūrą iki ausytės stovės taisyklingai pačios. (11 pav.)