Mopso veislės istorija

Mopso veislės standartas

Priežiūra, auklėjimas, veisimas

Klubo mopsų veislynai

Skelbimai
(vados, šuniukai, dingę/rasti)

Mopso kailio spalvos genetika ir paveldimumas

Kiekvienas mopsas turi vieną porą genų, kurie lemia jo kailio spalvą. Kiekvienas iš tėvų perduoda vieną iš kailio spalvos genų šuniukui, todėl kiekvienas šuniukas gimsta su unikalia savo kailio spalvos genų pora. Rusvą (fawn) kailio spalvą nulemia recesyvinis genas, o juodą spalvą nulemia – dominantinis. Tai reiškia, kad jei šuniukas paveldėjo vieną juodos spalvos geną ir vieną rusvos spalvos geną, tai šuniukas bus juodas.

RUSVAS MOPSAS – Jei mopsas yra rusvas, tai jis be jokių išimčių turi du rusvos kailio spalvos genus. Žymėsime = (f/f)

JUODAS MOPSAS – Jei mopsas yra juodas, jis gali turėti dviejų tipų spalvų genus:

  1. Pirmasis spalvos tipas yra ”Grynas / Dominuojantis juodas”, kartais vadinamas mėlynai-juodu. Šio mopso kailis saulės šviesoje atrodo, kaip tamsiai mėlynas-juodas. “Grynas/ Dominuojantis juodas” mopsas turės du juodos kailio spalvos genus ir visada jam gims tik juodos spalvos šuniukai nepriklausomai nuo to, su kokios spalvos mopsų jis buvo suporuotas. Žymėsime = (B/B)
  2. Antrasis spalvos tipas yra “Hibridinis juodas “, kartais vadinamas surūdijęs juodas. ”Hibridinio juodo” mopso kailis saulės šviesoje kartais gali turėti rudos arba rūdžių spalvos atspalvį. “Hibridinis juodas”  mopsas turės vieną juodą kailio spalvos geną ir vieną rusvos kailio spalvos geną. Žymėsime = (B/f)

P.S.: Siekiant nustatyti, kokį spalvų genų derinį turi juodas mopsas atliekamas DNR testas.

Toliau pateiksime, kokią kailio spalvą paveldės šuniukai naudojant tam tikrų spalvų mopsus veisime

Dominuojantis juodas mopsas veisiamas su kitu dominuojančiu juodu mopsu = visi šuniukai bus grynai juodi (B/B).

Dominuojantis juodas mopsas veisiamas su hibridiniu juodu mopsu = juoda spalva yra dominuojanti spalva abiejų tėvų, todėl visi šuniukai bus juodos spalvos, tačiau kai kurie bus dominuojantys juodi (B/B), o kai kurie bus hibridiniai juodi (B/f).

Hibridinis juodas mopsas veisiamas su kitu hibridiniu juodu mopsu = Hibridiniai juodi mopsai turi vieną rusvos spalvos geną ir vieną juodos spalvos geną. Šioje kombinacijoje, nėra tiksliai nustatyta kiek kokių spalvų genų yra perduodama, todėl yra tikimybė, kad vadoje gims šuniukai tiek dominuojantys juodi (B/B), hibridiniai juodi (B/f), o taip pat rusvi (f/f).

Dominuojantis juodas mopsas veisiamas su rusvu mopsu = šiame derinyje juoda yra dominuojanti spalva, todėl visi šuniukai bus hibridiniai juodi (B/f).

Rusvas mopsas veisiamas su hibridiniu juodu mopsu = hibridinis juodas mopsas turi vieną rusvos spalvos ir vieną juodos spalvos geną ir gali perduoti abi spalvas savo jaunikliams. Rusvas mopsas gali perduoti tik rusvos spalvos geną, todėl kai kurie jaunikliai bus rusvi (f/f), o kai kurie bus hibridiniai juodi (B/f).

Rusvos spalvos mopsas veisiamas su rusvos spalvos mopsu = visi šuniukai bus rusvi (f/f). Šis derinys negali duoti juodų šuniukų, nes nei vienas iš tėvų neturi juodos spalvos geno.

BALTOS SPALVOS KAILIO ŽYMĖS

Retkarčiais tiek rusvi, tiek juodi mopsai turi baltos spalvos kailio žymes, dažniausiai ant kaklo, krūtinės ir net ant kojų. Už baltos spalvos žymes atsakingas genas yra visiškai atskirtas nuo genų, lemiančių bazines mopsų spalvas, todėl bet kurios spalvos mopsas, šio geno nešiotojas, gali perduoti savo palikuoniams baltas kailio žymes.

P.S. Grynaveisliai mopsai būna TIK sidabrinės, rusvos, abrikosų ir juodos kailio spalvos.

Originalus tekstas: http://roxmarr.webs.com/pug-colours